על חברות טובה והוקרה

יש לי חברה טובה שתמיד שם בשבילי.

ואני לא מדבר בהכרח על דברים גדולים, אלא על דברים קטנים של יום יום. גם אם היא לא מודעת לכך, להתנהגות שלה יש השפעה ישירה ועקיפה על היחסים שלנו, כיצד? הטבע דוחף אותנו להחזיר טובה למי שעושה בשבילנו דבר כזה או אחר. תחשבו לרגע איך אתם מרגישים כמישהו מהעבודה מציע לכם טרמפ, ומתעקש לטרוח ולהשאיר אתכם ממש מול הכניסה לבית, נכון שאתם מרגישים מחויבים במידה מה לטרוח בשבילו בחזרה?
רק מה, אם הטרמפ הזה חד פעמי, אתם תגידו "תודה" עם המון התלהבות, אך כנראה שתשכחו מזה ותחזרו לשגרה (זה אגב מה שקורה לאותם האנשים שממש התאמצתם בשבילם בזמנו, ועד היום לא הבנתם איך הם הרשו לעצמם להביא שיק כל כך מאכזב באירוע שעשיתם).
לעומת זאת, אם ההתנהגות של מציע הטרמפ תמשיך להיות כזו לאורך זמן ובמספר תחומים, מערכת היחסים שלכם תקבל אופי חדש שמשליך מעבר למאורע ספציפי כזה או אחר.

ואם לחזור לאותה חברה מפורסמת, בגלל שביום יום היא מפגינה כלפי התנהגות של אדם חם ומתחשב, יש בי צורך מתמיד לחשוב על דרכים כלשהן להפוך גם את החיים שלה לנעימים יותר, וכך נוצרת לה תגובת שרשרת של פעולות הדדיות שנקראת – "חברות", ובטוח שכולכם תסכימו איתי שחברים זה טוב, והרבה חברים טובים זה אפילו מעולה.

אז איך תוכלו להאיץ את התהליך עם חברים חדשים? או לחילופין, לחזק קשר רופף?

התשובה מתקשרת חלקית לפוסט הקודם שלי על "איך להשפיע על אנשים בעזרת הגדרת ציפיות".
במקום רק "להחזיר טובות" באופן אוטומטי, תעשו משהו אקטיבי יותר – תוקירו באופן אקטיבי את הצד השני על המאמץ שהוא עושה. אנחנו לא אומרים מספיק תודה. לפחות לא בצורה ברורה מספיק.
הפעולה הפשוטה הזו של לשדר תודה בצורה אקטיבית (ולהתכוון), תחזק אצלו את הצורך והרצון להמשיך להתנהג כלפיכם כפי שהוא מתנהג. לעומת זאת, אם תתעלמו מספיק זמן, ההתנהגות הזו תדעך! הרי כל הורה יודע שהתנהגות חיובית צריך לתגמל בחיזוק חיובי, וזה בטח לא מפתיע שכשאנחנו מתבגרים, האינסטינקטים הבסיסיים הללו נשמרים.

המלצה חשובה היא לא לעשות זאת כבדרך אגב, אלא באופן מיוחד. למרות שישנם הרבה מאוד דברים שהם מובנים מאליהם לכל הצדדים (כמו זה שאתם אוהבים ומעריכים את החברים שלכם), כל הסיפור מקבל עוצמה חדשה ומפתיעה אם ממש אומרים את הדברים! או עושים משהו מיוחד בהקשר לזה.
להמחשה, כמה דקות לפני שכתבתי לכם את הפוסט הזה שלחתי לאותה חברה מייל של משפט וחצי שאומר לה בהתלהבות:
"נ.ב. – איזה כיף שאת דואגת לי ככה! את נכס!! נכס!!!".
כי זה מה שהיא, וזה לא נאמר מספיק…
מאמץ של חצי דקת מחשבה, שמשמעותו לא יודעת גבול.
חוץ מזה, קניתי לה מתנת יום הולדת ממש שווה. אני מקווה שהיא תאהב :)
לה מוקדש פוסט זה.

 

נרשמתם לרשימת הדיוור שלנו? אם כבר הבנתם למה כדאי לכם,
זה מאוד פשוט וזה מצד מימין.
תמסרו דרישת שלום לכל החברים שלכם,
אילן וולקוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים